Kawiarki

Wyświetlanie wszystkich 3 wyników

Kawiarki – zrób doskonałą kawę w swoim domu

Kawiarki to tak naprawdę ekspresy do kawy w bardziej poręcznym, bo dzbankowym, formacie. Jest to urządzenie idealnego do tego, by we własnym domu, przy niewielkich kosztach parzyć idealną, prawdziwie włoską kawę. Dół kawiarki to zbiornik na wodę wyposażony w zawór bezpieczeństwa. Natomiast jej górna część pełni funkcję dzbanka z pokrywką. Pomiędzy nimi znajduje się lejek na kawę i rurka, która gotowy, zaparzony napar prowadzi wprost do dzbanka. Tym samym w kawiarkach zachodzi mniej więcej ten sam proces, co w ekspresach ciśnieniowych. Tylko wymagający nieco więcej zaangażowania ze strony użytkownika. Kawiarki do kawy zazwyczaj pozwalają na przygotowanie kilku espresso.

Kawa z kawiarki – jak ją zrobić?

Przygotowanie kawy w kawiarce jest dość proste. Na samym początku trzeba nalać wodę do dolnego naczynia, które nazywane jest też kotłem. Co bardzo istotne, zawór bezpieczeństwa wyznacza górny poziom wody w kawiarce, nie można go przekraczać. Zazwyczaj modele mają dodatkowy wskaźnik wysokości wody. Gdyby jednak tego zabrakło, trzeba trzymać się zasady, że ponad zawór nie lejemy ani kropli wody. Kiedy mamy już odpowiednią ilość wody, do lejka sypiemy kawę. dobrze, gdy jest ona dość grubo zmielona. Co ważne, w kawiarce woda niejako przepłukuje kawę w lejku, więc zmielone ziarna trzeba wsypać i pozostawić samym sobie, bez dodatkowego ugniatania. Potem lejek trzeba nałożyć na kocioł i sprawdzić, czy uszczelka zazwyczaj mieszcząca się przy dzbanku, jest na swoim miejscu. Następnym krokiem jest założenie dzbanka na kocioł i dokręcenie go na tyle mocno, na ile pozwala ułożona pomiędzy nimi uszczelka. Tak złożoną kawiarkę do parzenia kawy należy postawić na kuchence. Trzyma się ją do momentu, w którym słychać, że napar jest przelewany przez rurkę do dzbanka.

Kawiarki znakomicie pokazują, że ciśnieniowe parzenie kawy również może być pewnego rodzaju rytuałem. Tak że, jeśli po prostu uwielbiasz espresso, nie musisz się go wyrzekać na rzecz alternatywnych sposobów parzenia kawy, jak drippery. Wystarczy dobra kawiarka do parzenia kawy, która z codziennej małej czarnej pozwoli stworzyć bardzo przyjemną rutynę, której bliżej do filozofii wschodnich, niż codziennego zabiegania.

Kawiarki na indukcję i kawiarki na gaz

Jeśli planujesz kupić kawiarkę, to poza jej designem, a także pojemnością i marką, zwróć uwagę na to, na jakiej kuchence możesz ją postawić. Część z tych urządzeń to kawiarki na indukcję i postawienie ich na kuchence gazowej może skończyć się w najlepszym wypadku uszkodzeniem kotła. Z drugiej strony są również kawiarki na gaz, których lepiej nie stawiać na kuchenkach indukcyjnych. W naszym sklepie znajdziesz kawiarki przystosowane do obydwu rodzajów kuchenek.

Jaką kawę wybrać do kawiarki?

Przy wyborze kawy do kawiarki możesz sięgnąć po takie marki, jak Citta D’italia, lub Tupinamba. Co bardzo istotne – w przygotowaniu naparu w tym urządzeniu, ważne jest, by nie zapominać o tym, że kawa powinna być grubo zmielona. Dlatego przed zrobieniem pierwszego espresso w kawiarce, należy zaopatrzyć się w dobry młynek do kawy.