28 listopada, 2019

Kopi luwak

Kim jest kopi luwak – zwierzę i co ma wspólnego z kawą?

 W Azji południowo – wschodniej żyje kopi luwak zwierzę przypominające krzyżówkę wiewiórki i kota. Jest smakoszem owoców kawowca, które szczególnie upodobał sobie jako przysmak. Wybiera najlepsze okazy owoców kawy i zjada je z apetytem. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, iż w tym momencie rozpoczął się już proces obróbki kawy dla ludzkości, która na dodatek jest najdroższą kawą świata.

Jak powstaje kawa kopi luwak – co warto wiedzieć?

Mechanizm powstania kawy kopi luwak opiera się na procesie trawienia i wydalania niechcianych składników przez układ pokarmowy zwierzątka. Okazuje się bowiem, że ów kopi luwak zwierzę toleruje wyłącznie miąższ i skórkę kawowca, a ziarna kawy przechodząc przez układ trawienny kopi zwierzaka, ostatecznie zostają wydalone na zewnątrz. Ale w wersji uszlachetnionej, po wstępnej obróbce. Poddane enzymom trawiennym, fermentują i zostają pozbawione całkowicie gorzkiego posmaku oraz kwasowości. To jest to na czym kawoszom często zależy. Wydalone ziarna kawy zostają następnie zebrane, oczyszczone i poddane tradycyjnej już kawowej obróbce.

Najdroższa kawa świata kopi luwak

Rodzajów i smaków kawy na świecie jest bardzo wiele, najwięcej w tym temacie wiedzą profesjonaliści w zakresie wiedzy o kawie. Kopi luwak kosztuje krocie w porównaniu z wieloma innymi rodzajami z tej wyższej już kawowej półki. Kilogram ów kawy to koszt rzędu około 2 tysięcy polskich złoty. Kopi luwak cena dosłownie powala z nóg. Dlaczego kopi luwak cena jest tak wysoka? Przede wszystkim z uwagi na lokalną, niedużą zbiórkę. Statystycznie mowa o ilości 400-500 kg rocznie.

Czy kopi luwak dla przeciętnego kawosza?

Smak tej kawy jest prawie, że karmelowy, czekoladowy, pozbawiony wszelkiej gorzkości i kwasowości. Są jednak opinie, że aby poczuć tą różnicę należy być doświadczonym i obeznanym w różnych rodzajach kawy, w celu swoistego porównania smaków. Proponuje się, aby wpierw rozkoszować się kawami przyrządzanymi na rozmaite sposoby, różnego pochodzenia i o różnym sposobie obróbki jak i ich serwowania. Można rozpocząć bądź rozwinąć przygodę z kawą od zakupu akcesorium i urządzeń typu:

kawiarki, warte polecenia są i te tradycyjne;

młynki do kawy – najlepsza poranna kawa to świeżo zmielona i aromatyczna;

– proste w obsłudze ekspresy do kawy do domu – wybór jest olbrzymi: od przelewowych, po ciśnieniowe, kapsułkowe itp.;

Jak już będziemy wprawieni można pokusić się o zakup z kategorii: ekspresy profesjonalne do kawy.

 

Jeżeli poszukujesz informacji na temat drzewka, które uwielbia kopi luwak, to zapraszamy Cię do zapoznania się z naszym artykułem – kawowiec.