22 lipca, 2019

Kawa czy herbata – dla każdego coś dobrego

Kawa i herbata to najbardziej popularne napoje na całym świecie. Ludzie dzielą się na miłośników kawy, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez wypicia filiżanki „małej czarnej” lub na zwolenników herbaty, dla których największą przyjemność w ciągu zabieganego dnia jest filiżanka aromatycznego, złocisto-bursztynowego naparu. W Polsce kawa i herbata pojawiły się już w XVII wieku, jednak nie cieszyły się wtedy dużym uznaniem. Czemu? Ponieważ nikt nie potrafił ich prawidłowo przyrządzać i były one po prostu niesmaczne. Dopiero wtedy, gdy nauczono się sztuki prawidłowego parzenia kawy i herbaty i poznano ich prawdziwy- właściwy – smak, stały się one obowiązkowym elementem każdego dnia. Obecnie można wybierać spośród wielu rodzajów i gatunków kaw i herbat- wszystko w zależności od preferencji smakowych.

Niektórzy wybierają herbatę ekspresową – w torebkach, inni wolą herbaty liściaste. Podobnie w przypadku kawy, możemy zdecydować, na jaki napój mamy ochotę – kawy rozpuszczalne, sypane lub parzone alternatywnymi sposobami. Warto od razu wspomnieć, iż parzenie kawy jest dziś bardzo prostym zadaniem, jeśli posiada się ekspres do kawy do domu lub ekspres biurowy – często naciskając tylko jeden przycisk w kilka chwil otrzymujemy idealnie zaparzony kubek aromatycznego napoju. Jeśli chodzi o ekspresy, to najczęściej wymienianymi producentami są np.: Melitta, Saeco, Jura, Nivona. Kawy i herbaty, które są dostępne na rynku, pozwalają każdemu znaleźć taki wariant, który najbardziej przypadnie mu do gustu i skradnie jego serce. Oba napoje, poza walorami smakowymi, niosą za sobą także pewne korzyści zdrowotne. Zarówno kawa, jak i herbata mogą mieć pozytywny wpływ na organizm człowieka, jedyny warunek jest taki, że muszą być spożywane w odpowiednich ilościach.

Co jest zdrowsze? Kawa czy herbata?

Kawa i herbata jest pita przez miliony ludzi na całym świecie. Zarówno jeden, jak i drugi napój ma swoich zwolenników, ale także przeciwników, którzy starają się udowodnić wyższość swojego ulubionego naparu. Trzeba jednak przyznać, że to herbata jest częściej przedstawiana jako ten zdrowy napój, który przynosi korzyści zdrowotne. Czy jest to słuszne twierdzenie? Niekoniecznie. Jak zostało wspomniane wcześniej, zarówno kawa, jak i herbata posiadają szereg korzyści zdrowotnych. Trzeba pamiętać tylko o tym, by nie przekraczać zalecanych ilości. Dziennie możemy pozwolić sobie na trzy filiżanki kawy. Herbaty możemy wypić zdecydowanie więcej, jednak jej nadmiar może mieć działanie moczopędne. Nie można zatem jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który napój jest zdrowszy. Zarówno kawa, jak i herbata pita w umiarkowanych ilościach jest zdrowa i przynosi korzyści dla ludzkiego organizmu. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby wybierać produkty wysokiej jakości.

Wady i zalety picia herbaty

Osoby, które wybierają herbatę, mogą cieszyć się długą listą zdrowotnych korzyści. Herbata zawiera dużo przeciwutleniaczy, które zwalczają zapalenia oraz zapobiegają stwardnieniu naczyń krwionośnych. Picie herbaty zmniejsza ryzyko występowania chorób serca oraz zdecydowanie minimalizuje możliwość udaru mózgu. Regularne picie herbaty wpływa również korzystnie na łagodzenie objawów starzenia się. Osoby, które piją herbatę, mają wyższy poziom gęstości kości oraz zdecydowanie wolniejsze tempo utraty masy kostnej. Ponadto herbata wpływa korzystnie na mózg i zmniejsza ryzyko występowania problemów z pamięcią. Do wad picia herbaty można zaliczyć problem, jakim jest szarzenie zębów- można to jednak łatwo rozwiązać za pomocą dobrych past wybielających do zębów. Drugą wadą jest negatywny wpływ na przyswajalność żelaza, co jest szczególnie istotne w przypadku osób zmagających się z anemią. Negatywny wpływ na nasze zdrowie może mieć również picie gorącej herbaty- zwiększa to ryzyko wystąpienia raka przełyku.

Wady i zalety picia kawy

Kawa jest bogata w antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze, które zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona, cukrzycy typu 2 oraz niektórych nowotworów. U osób, które regularnie piją kawę, zauważa się także rzadsze występowanie chorób układu krwionośnego. Co ciekawe, udowodniono także, że picie kawy pomaga uniknąć depresji. Do negatywnych skutków picia kawy można zaliczyć- podobnie jak w przypadku herbaty- szarzenie zębów. Zbyt duże ilości kawy mogą także doprowadzić do odwodnienia organizmu, jednak jeśli nie przekraczamy zalecanych ilości, nic nie powinno nam grozić. Kawa może również powodować chwilowe, ale gwałtowne i mocno odczuwalne skoki ciśnienia. Do negatywnych skutków można także zaliczyć fakt, że kawa ma właściwości pobudzające, co może skutkować rozdrażnieniem, zdenerwowaniem oraz odczuwaniem niepokoju.

Podsumowanie

Bez względu na to, czy preferujecie kawę, czy też herbatę, upewnijcie się, że pijecie napar, który przygotowany jest z dobrej jakości produktu. Ważne jest także to, aby pamiętać, żeby nie przekraczać dozwolonych do spożycia ilości- tylko wtedy nasz ulubiony napój będzie miał korzystny wpływ dla naszego organizmu i nie będzie niósł za sobą żadnych negatywnych skutków.