Jak przechowywać kawę w domu?
Odpowiednie przechowywanie kawy ma ogromne znaczenie dla zachowania cennych smaków i aromatów. Wilgoć, kontakt z innymi produktami spożywczymi, wystawienie na promienie słoneczne bądź powietrze to główne czynniki niekorzystnie wpływające na kawę. Decydującym warunkiem jej przechowywania jest zapewnienie suchego, ciemnego i chłodnego miejsca oraz szczelnego opakowania, bez dostępu powietrza.
Co zrobić z kawą po jej otwarciu?
Po otwarciu kawy należy szczelnie zamknąć opakowanie przy użyciu klamry bądź spinacza biurowego. Kawę można przesypać do pojemnika, który hermetycznie przechowa ziarna, powinniśmy jednak pamiętać o tym, by nie był przezroczysty. Każdy kontakt ze światłem jest dla kawy szkodliwy. Pojemniki wykonane z ceramiki są najbardziej odporne na zapachy. Nie pochłaniają obcych aromatów, nie wydzielają także swoich.Należy unikać bezpośredniego przesypywania kawy do innych słoików. Najbezpieczniej zachować oryginalne opakowanie, które po spięciu możemy włożyć do nowej puszki, dając kawie tym samym dodatkową warstwę ochronną. Jeśli jednak zdecydujemy się na przesypanie kawy – warto pojemnik wypełnić po brzegi, by pozostawić jak najmniej miejsca na powietrze bądź użyć pojemnika próżniowego z pompką.
Czy warto przechowywać kawę w lodówce?
Przechowywanie kawy w lodówce nie jest dobrym pomysłem. Niska temperatura spowalnia procesy metaboliczne, które zachodzą w ziarnach i niszczy olejki eteryczne. Lodówka przyspiesza również wilgotnienie ziaren, a jej zapachy zostają szybko wchłonięte przez kawę.
Ziarna możemy jednak przechowywać w zamrażarce, jeśli przypadkiem zakupiliśmy ich zbyt dużo. Należy podzielić je na pojedyncze porcje i włożyć do oddzielnych, szczelnych woreczków typu zip z oznaczeniem daty zamrożenia. Przed przygotowaniem kawy powinniśmy wyjąć ziarna, zmielić je i zaparzyć zgodnie z preferencjami.
Jak przechowywać kawę mieloną?
Mielona kawa gwarantuje komfort użytkowania i pozwala zaoszczędzić czas. Jest zawsze gotowa do spożycia, wystarczy wsypać ją do kawiarki bądź ekspresu kolbowego. Należy jednak pamiętać, że kawa mielona szybko straci smak i aromat, jeśli nie będzie odpowiednio przechowywana. Kawę mieloną pozostawiamy w oryginalnym opakowaniu, zabezpieczamy klamrą i odkładamy w suche, ciemne miejsce w temperaturze pokojowej. Warto również unikać magazynowania zmielonej kawy. Utraci ona aromat w przeciągu mniej więcej godziny od zmielenia.
Jak przechowywać kawę w ziarnach?
Kawa ziarnista jest bardziej trwała. Zaczyna tracić smak po kilku tygodniach od daty palenia i nie absorbuje tak bardzo zapachów z zewnątrz jak kawa mielona. By cieszyć się prawdziwym, pełnym aromatem kawy, warto zainwestować w młynek do kawy i dripper, bądź odpowiedni ekspres do kawy do domu i poświęcić chwilę na samodzielne zmielenie ziaren tuż przed zaparzeniem. Kawę ziarnistą najlepiej przechowywać tak samo, jak kawę mieloną.
Jeżeli zastanawiasz się jaki ekspres do kawy wybrać, to sprawdź nasze rankingi ekspresów.
W swojej ofercie posiadamy między innymi sprzęt takich firm jak: