20 lipca, 2019

Sztuka parzenia kawy – część 1

Żadnego miłośnika kawy nie trzeba długo przekonywać do tego, że istnieje wiele rodzajów tego napoju oraz wiele metod jego przygotowywania. Każdy kawosz ma swój ulubiony rodzaj oraz metodę parzenia, która najbardziej odpowiada jego preferencjom smakowym, jednak warto być otwartym na nowe propozycje i nowe smaki. Wszystkie metody parzenia kawy pozwalają na przygotowanie nieco innego, wyjątkowego napoju, który różni się intensywnością smaku, mocą, zawartością kofeiny, a przede wszystkim strukturą, która wpływa na całościowy odbiór przygotowanego napoju. Alternatywne metody parzenia kawy, czyli takie, do których nie są nam potrzebne ekspresy ciśnieniowe, pozwalają na przygotowanie pysznego i aromatycznego napoju nawet wtedy, gdy nie posiadamy ekspresu domowego lub ekspresu profesjonalnego. Dzięki temu możemy cieszyć się wyjątkowym smakiem kawy w każdych warunkach – wystarczy tylko odnaleźć taką metodę parzenia, która najbardziej nam odpowiada.

Warto pamiętać o tym, że aby nasza kawa była idealna, musimy wcześniej zadbać o kilka istotnych aspektów, od których zależy efekt końcowy. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na rodzaj kawy, ponieważ każdy wariant charakteryzuje się nieco innym smakiem i aromatem. Arabika to najstarszy i obecnie najbardziej popularny gatunek kawy, który daje łagodny i aromatyczny napój, wzbogacony korzennym lub czekoladowym posmakiem. Robusta z kolei przypadnie do gustu osobom, które lubią mocne i wyraźne smaki- ziarna tego gatunku dają napar o ostrym i wyraźnie gorzkim smaku. Ważnym elementem przygotowywania kawy jest również odpowiedni młynek, który pozwoli dobrze zmielić wybrane przez nas wcześniej ziarna kawy. Młynek do kawy powinien być żarnowy – po pierwsze nie tnie on ziaren, a rozgniata je i ściera, oraz przede wszystkim, podczas mielenia ziarna nie są podgrzewane, w związku z czym zachowują pełnię swoich właściwości. Wybierając stopień zmielenia ziaren, warto pamiętać o tym, że im dłuższy jest czas parzenia kawy, tym grubiej powinny być zmielone ziarna- wszystko zależy od tego, z jakiej metody parzenia kawy chcemy skorzystać.

Poniżej przygotowaliśmy pierwszą część poradnika, dzięki któremu parzenie kawy będzie dla was prawdziwą przyjemnością, a przygotowany napój zawsze będzie smakował wyjątkowo i ekskluzywnie, jak z najlepszej kawiarni.

Kawiarka

Kawiarki, chociaż wydają się niepozorne, pozwalają na zaparzenie aromatycznej i esencjonalnej kawy w zaledwie kilka minut. Kawiarki to dwuczęściowe czajniczki, które stawia się na kuchence, by już po chwili móc cieszyć się filiżanką ulubionego napoju. Wybierając kawiarki, należy zwrócić uwagę na to, aby były one porządnie wykonane- dobra kawiarka to gwarancja pysznej kawy oraz naszego bezpieczeństwa. Trzeba pamiętać o tym, że kawiarki najczęściej wykonane są z aluminium i stali, a wszystkie elementy mają kontakt z wodą i kawą oraz poddawane są dużym zmianom temperatury. Dlatego nie należy wybierać takich kawiarek, które wykonane są z niskiej jakości stopów, ponieważ może grozić to nieprzyjemnym, metalicznym posmakiem kawy. Wybierając kawiarki, trzeba również pamiętać o jednym z najważniejszych jej elementów- zaworze bezpieczeństwa. Jest to specjalny wentyl, który znajduje się w dolnej części kawiarki, a który w razie zbyt dużego ciśnienia wewnątrz kawiarki otwiera się, by wypuścić gromadzącą się parę wodną. Jest to szczególnie ważne ze względów bezpieczeństwa, dlatego nie warto zbytnio oszczędzać podczas zakupu kawiarki.

Ostatnim, ale równie ważnym elementem parzenia kawy w kawiarce jest sama kawa. Trzeba pamiętać o tym, że do kawiarki ziarna kawy powinny być grubo zmielone. Przygotowanie kawy w kawiarce jest banalnie proste. Do sitka należy wsypać zmielone ziarna kawy, a do dolnego zbiornika wlać ciepłą, przefiltrowaną wodę. Następnym krokiem jest dokładne zakręcenie kawiarki i umieszczenie jej na palniku na małym ogniu. Aby w pełni kontrolować proces parzenia, warto zostawić uchyloną górną pokrywkę. Po około minucie z górnej części kawiarki zacznie wypływać kawa- kiedy zacznie być złocista, ściągamy kawiarkę z ognia i zamykamy pokrywkę. Tak zaparzoną kawę możemy podawać samą lub z dodatkiem spienionego mleka.